zdravy-spanek-clanek-zari

(Zdroj: Canva Pro)

Je šest ráno a vy odněkud z povzdálí slyšíte otravný zvuk budíku. Hlava vám třeští a cítíte se jak po flámu. Včerejší práce do noci a pozdní večeře asi nebyl úplně dobrý nápad. Stejně tak těch pět káv během dne. Je vám to více než povědomé? Každý den si říkáte: „Zítra půjdu spát dřív!“ nebo „večeři si dám nejpozději v 6“. Jenže ono se to nepovede a vás už to opravdu unavuje. Jak z toho ven? Přečtěte si náš nejnovější článek o tom, jak je zdravý spánek důležitý nejen pro vaše zdraví a kondici, ale také pro vaši celkovou pohodu, pro váš život.

Nebudeme vás po stopadesáté páté poučovat o tom, že máte chodit spát každý den ve stejnou dobu a nepít tolik kávy a pravidelně cvičit. Tohle všechno už mnoho z vás v nějaké podobě slyšelo nebo četlo. Rádi bychom zde upozornili na důležitost kvality a hloubky spánku. Kvalita spánku jde ruku v ruce s kvalitou vašeho života. Ať už jste unavená maminka dětí, top manažer nebo profesionální sportovec, nedostatek spánku či jeho snížená kvalita má negativní dopad na vaši duševní i fyzickou kondici.


Proč nemůžete usnout

Položte si tuto jednoduchou otázku a možná si i sami celkem trefně odpovíte. Moc dobře víte, že některé návyky (nebo spíš zlozvyky) jsou příčinou vaší ranní kondice. Jsou to důvody, proč nespíte kvalitně a váš spánek není dostatečně hluboký. Zde uvádíme jen některé z odpovědí, jež vás asi napadly:

  • záření z počítače, tabletu, mobilu, televize;
  • stres;
  • nepravidelná a nevyvážená strava;
  • pozdní večeře;
  • zvýšená konzumace kávy;
  • převrácený režim (ponocování, pozdní vstávání);
  • nedostatek pohybu;
  • nedostatek pobytu na čerstvém vzduchu.

Co se týče jídla, existuje obecné pravidlo výživy, které spoustu z nás zná, ale málokdo se jím řídí. Snídat jako král, obědvat jako poddaný a večeřet jako chuďas. Zamyslete se nad rozložením jídla během dne. Skladba stravy, její pravidelnost a rozdělení konzumace během dne - to je jeden z hlavních důvodů vaší celodenní únavy a nekvalitního spánku. Pokud ráno nesnídáte, k obědu do sebe nahážete řízek s kaší nebo guláš s knedlíkem a večer po celodenním shonu spořádáte, na co přijdete, nedivte se, že vám jsou kalhoty stále těsnější. Přidejte k tomu ještě stres a ponocování a odpověď je hotová. 

„Snídej jako král, obědvej jako poddaný a večeř jako chuďas.”

Stres se nedá v dnešním světě eliminovat. Děti se nepromění v hodné andílky, maily nepřestanou pípat v mobilu a tchýně nebo problémový soused také nezmizí. Kvalitní a hluboký spánek vám však pomůže vše lépe zvládat, myslet logicky a strategicky. Myslet s rozvahou. S tím souvisí hormonální rovnováha v těle. Když nespíme kvalitně, naše hormony se doslova bouří. V těle se snižuje produkce růstového hormonu (sportovcům se netvoří tak dobře svalová hmota), naopak se zvyšuje produkce stresového hormonu kortizolu. Věděli jste, že existuje „hormon nasycení” (leptin)  nebo „hormon hladu” (ghrelin)? Ano, máme více hlad a pořád máme tendenci něco ujídat. Asi tušíte, že tohle je hodně špatně.


Špatný spánek a náš organismus

V předchozím odstavci jsme psali o důležitosti hormonální rovnováhy, kterou právě špatný a nekvalitní spánek narušuje. Jednoduše řečeno, dostatečná regenerace je naprosto zásadní pro stěžejní funkce našeho organismu. Pokud tělu nedáme dostatečné množství hlubokého spánku, nebude nám správně fungovat. Ovlivní to funkce štítné žlázy, metabolismus sacharidů a cukrů a naši celkovou psychickou pohodu. Víte, jak poznáte člověka, který opravdu málo a nekvalitně spí? Je to klubko nervů. Snadno se rozpláče, hned ho vše vytočí, reaguje přehnaně v situacích, které by jinak zvládl s nadhledem. Je nestabilní ve výkonu. Často mlsá a pije opravdu hodně kávy. Při tom si neustále stěžuje, že je bez energie a unavený. Pokud máte pocit, že vám „píšeme z duše”, čtěte dál.


Jak zlepšit spánek a tím i kvalitu života

Nechte si poradit od někoho, kdo tomu rozumí. Zní to jako klišé, ale jestli chcete se svým spánkem skutečně něco udělat, sami to nejspíš nezvládnete. Nejde jen o změnu stravovacích návyků a zařazení pravidelného pohybu. K lepšímu spánku vám může pomoci i obyčejná teplá vana večer před spaním, což znamená umět si udělat chvíli pro sebe a regenerovat. Vyčistit si před spaním hlavu a nemyslet na NIC.

„Udělejte si čas pro sebe. Regenerujte."

Zamyslete se také nad svým denním režimem. Vstát ráno dřív a večer jít spát dřív se vám možná zdá jako sci-fi, ale aspoň na pár dnů to zkuste a uvidíte, že budete přes den fungovat o něco lépe. Poptejte se známých a sežeňte si výživového poradce. Vysvětlí vám, proč je tak moc důležitá skladba stravy. Nejde jen o to, co jíte, ale také kdy to jíte. Bez změny stravovacích návyků se velkého zlepšení spánku zřejmě nedočkáte.

Další zajímavé rady a tipy pro kvalitní spánek najdete na našem blogu.

Srovnejte si priority a snižte míru stresu

Slyšíte to ze všech stran. Stres je prostě padouch. Ano je. Ale to neznamená, že zdravá míra stresu je vždy na škodu. Je naprosto klíčové, abyste si ujasnili, co je pro vás na prvním místě. Je to vaše rodina? Pokud ano, dělejte vše proto, abyste tady pro ni byli co nejdéle. Je to vaše práce? Pak tedy uberte z jiných aktivit a věnujte se naplno práci. Řekněte si nahlas (nebo si to napište), co je pro vás opravdu na prvním místě a co je vedlejší. Tím, že si ujasníte, co nebo kdo má ve vašem životě prioritu, eliminujete alespoň část stresu. Od organizace vašeho času se odvíjí vše ostatní – práce, jídlo, rodina, volnočasové aktivity. Nelze stíhat vše. Přiznejte si to a nenakládejte si víc, než unesete.

Doplňky stravy na spaní

Pokud máte pocit, že jste už vyzkoušeli snad úplně všechno a stále máte problémy se spánkem, zkuste užívat doplňky stravy s magnesiem (hořčík). Vedle jiných faktorů, o kterých jsme psali výše, vaše strava zřejmě neobsahuje dostatečné množství hořčíku. Doplňky stravy naší české značky Sport Code jsou vyrobeny z kvalitních surovin v české laboratoři. Jsou vysoce vstřebatelné, takže je vaše tělo rychle zpracuje. Naše produkty jsou vhodné pro profesionální sportovce, ale i pro obyčejně lidi bez ohledu na věk a pohlaví, kteří potřebují zvládnout vyšší psychickou či fyzickou zátěž. Více informací o našich produktech najdete na stránkách našeho eshopu.

Zamyslete se a vzpomeňte si alespoň na jeden den, kdy jste se opravdu kvalitně vyspali. Je zcela reálné se takto cítit každý den. Jen pro to musíte začít něco dělat. Začněte již dnes!

Zdroje: https://www.kulturistika.com/vyziva/vyziva/vyzivove-tipy/spanek-jako-zapomenuty-klic-ke-zdravi-a-vysnene-postave