Téměř každý dnes ví o důležitosti hořčíku a téměř každý dnes ví i o důležitosti vitamínu D. Nicméně málokdo ví, že je hořčík (magnesium) stěžejní pro správné vstřebávání vitamínu D a naopak. Zkrátka jeden bez druhého nikdy nebude fungovat úplně dokonale.

Vitamín D
Patří mezi v tucích rozpustné vitamíny. Je známo, že pouhé vystavování se slunečnímu svitu (hlavní zdroj vitamínu D) v zimních měsících, nestačí k jeho dostatečné produkci. I proto jeho suplementace v poslední době nabývá na oblibě mezi běžnou populací. Vyznačuje se celou škálou zdravotních přínosů od udržování zdravých kostí a srdce po správné fungování imunitního systému.

Hořčík
Hořčík je čtvrtý nejvíce zastoupený minerál v lidském těle. Profesionální i amatérští sportovci hořčík denně doplňují kvůli řadě pozitivních účinků na organismus. Přínosů existuje opravdu celá škála, od snížení únavy, přes syntézu bílkovin až po zlepšení psychiky a spánku. Navíc aktivuje stovky enzymů, které jsou stěžejní pro biochemické procesy v lidském organismu.

Vliv hořčíku na vitamín D
Jako každý vitamín nebo minerál, ani vitamín D nemůže fungovat, aniž by se nejprve přeměnil na formu, kterou vaše tělo dokáže vstřebat. Úroveň, do které lze vitamín nebo minerál vstřebat, se označuje jako „biodostupnost“ (anglicky bioavailability) a udává se v %.

Biodostupnost vitamínu D závisí právě na hořčíku.
Abychom správně pochopili vliv hořčíku na vitamín D, je nejprve důležité znát, jak vzniká aktivní forma vitamínu D:

1) 7-dehydrocholesterol (tzv. provitamin D3) přítomný v kůži se díky slunečnímu záření mění na cholekalciferol = vitamín D3 (ten je možné také přijímat přímo v potravě nebo v kvalitních doplňcích stravy).

2) Vitamín D3 se v játrech díky enzymu 25-hydroxyláza metabolizuje na calcifediol (25-hydroxyvitamin D3).

3) Následně v ledvinách pomocí enzymů 1α-hydroxyláza a 24-hydroxyláza vzniká aktivní forma vitamínu D = calcitriol (1,25-dihydroxyvitamin D3).

Zmiňované enzymy mají důležitou společnou vlastnost – nemohou fungovat bez dostatečného množství hořčíku, který je aktivuje a působí jako kofaktor při enzymatických reakcích v játrech a ledvinách. Proto je důležité udržovat vysokou hladinu tohoto minerálu a tím zajistit vznik zmiňované aktivní formy vitamínu D = calcitriolu.

Calcitriol následně jako hormon cirkuluje v krvi a má několik důležitých funkcí. Udržuje hladinu vápníku v krvi díky jeho zvýšené absorpci v trávicím traktu. Dále podporuje tvorbu kostí a působí na bílé krvinky, čímž podporuje imunitu. U pacientů s chronickým onemocněním ledvin může nedostatek calcitriolu vést k onemocnění kostí.

Vliv vitamínu D na hořčík
Stejně tak i vitamín D může napomoci se zvýšeným vstřebáváním hořčíku ve střevech, čímž vytváří synergii.

Nekonečná smyčka
Konzumací dostatečného množství hořčíku se můžeme vyhnout deficitu vitamínu D, díky zvýšenému množství vitamínu D zase budeme lépe vstřebáváme hořčík. Tím se vytváří nekončící smyčka, která udržuje hladinu hořčíku a vitamínu D v krvi v optimálních hodnotách.

Příklady studií:
Na příkladech studií si nyní ukážeme, jak hořčík a vitamín D spolupracují v těle.

Vitamín D hraje klíčovou roli ve střevní absorpci fosfátů a hořčíku, čímž ovlivňuje proces mineralizace skeletu. Ve studii byl u pacientů s cukrovkou 2. typu zkoumán vliv suplementace vitamínu D na hladinu hořčíku. Prokázáno bylo významné zvýšení hladiny hořčíku v krevním séru po 6 měsících suplementace vitamínu D3 (2 000 I.U. za den).  

Podle údajů z National Health and Nutrition Examination Survey vysoký příjem hořčíku snížil riziko deficitu vitamínu D v běžné populaci. Bylo také prokázáno, že suplementace hořčíku výrazně snižuje rezistenci na léčbu vitamínem D a snižuje riziko úmrtí spojené s hypovitaminózou D.

Z těchto studií jasně vyplývá, že se obě živiny navzájem významně pozitivně ovlivňují.

Závěr
Hořčík je nezbytný pro syntézu a aktivaci vitamínu D. Tento vitamín naopak může zvýšit intestinální absorpci hořčíku, čímž vniká synergie těchto živin. Dostatek magnesia a vitamínu D pomáhá předcházet řadě poruch, jako jsou kosterní deformity, kardiovaskulární poruchy či metabolický syndrom. Lepší pochopení toho, jak může dostatek hořčíku zefektivnit využití vitamínu D, je stěžejní pro správnou suplementaci kvalitními doplňky stravy a využití benefitů obou živin.

Hořčík i vitamín D jsou sami o sobě důležité živiny, ale pouze dohromady se jejich účinky projeví zcela naplno.

Zdroje:

1) Dusso AS. Update on the biologic role of the vitamin D endocrine system. Curr Vasc Pharmacol. 2014;12(2):272-277. doi: 10.2174/15701611113119990026.
2) Al-Daghri NM, Alkharfy KM, Khan N, et al. Vitamin D supplementation and serum levels of magnesium and selenium in type 2 diabetes mellitus patients: gender dimorphic changes. Int J Vitam Nutr Res. 2014;84(1-2):27-34. doi: 10.1024/0300-9831/a000190.
3) Deng X, Song Y, Manson JE, et al. Magnesium, vitamin D status and mortality: results from US National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2001 to 2006 and NHANES III. BMC Med. 2013;11:187. doi: 10.1186/1741-7015-11-187.
4) Swaminathan R. Magnesium metabolism and its disorders. Clin Biochem Rev.2003;24(2):47-66.