Tipy-a-doporuceni-pro-kvalitni-spanek-clanek
(Zdroj: Canva Pro)

Spánek je pro člověka jedna ze základních fyziologických potřeb. Bez jídla, pití a spánku nemůže lidské tělo dlouho vydržet v dobrém stavu. V rámci našeho seriálu o spánku jsme se již několikrát zaměřili na to, jak zkvalitnit spánek nebo usínání. Vysvětlovali jsme si, co se s námi děje, když spíme, nebo jaké negativní dopady má nedostatek spánku na naše zdraví. Pojďme to vše ještě shrnout a vyzdvihnout několik tipů a rad, o kterých jsme přesvědčeni, že vám skutečně pomůžou.


Spánková hygiena

Z hlediska spánku by se dalo říci, že vizitkou vašeho spánku jsou vaše spánkové návyky a denní režim. Nemůžete se divit, že se vám večer nedaří usnout, když jste do půlnoci pracovali u počítače a popíjeli u toho další kávu (ten den už několikátou). Snažte se alespoň hodinu před ulehnutím své tělo na spánek připravit. Lehká večeře, teplá koupel a četba knihy nebo nenáročný pořad v televizi se sníženým jasem obrazovky. Zútulněte vaši ložnici k obrazu svému, abyste se v ní cítili dobře a dokázali nechat všechny starosti za jejími dveřmi.


Strava a pohyb

Říká se, že jste to, co jíte. To platí i ve vztahu k spánku. Naučte se dodržovat několik jednoduchých pravidel a uvidíte, že se ráno budete konečně cítit lépe. Snažte se vyhnout velké a vydatné večeři, jezte více ráno a v první polovině dne. Zvyšte konzumaci ovoce, zeleniny a celkově udělejte maximum pro zlepšení vašich stravovacích návyků. Právě konzumací těžce stravitelných pokrmů nebo většímu množství jídla, které do sebe těsně před spaním nahážete, významně přispíváte k tomu, že se ráno už po probuzení cítíte unavení.

 

Bylinky a babské rady

Naše babičky a prababičky skutečně nemohly zajít do lékárny a vybírat si z tisíců preparátů a doplňků stravy. Měly jen zahradu, chodily do lesa, na pole nebo na louku. Sbíraly bylinky a vařily čaje, sirupy nebo domácí medicíny. Zkuste si o tom něco přečíst, poptejte se i v  lékárně. Dnes je na trhu mnoho bylinných čajových směsí na podporu usínání a klidného spánku. Meduňka, kozlík lékařský nebo heřmánek jsou byliny, které bývají nejčastěji obsaženy v čajových směsích na dobrý spánek. Dejte jim šanci a vařte si je pravidelně před spaním. 

 

Relaxace

Pro vaše fyzické i duševní zdraví a v neposlední řadě také kvalitní spánek je opravdu důležité, abyste uměli „vypnout”. Na půl hodiny vše vypustili z hlavy a soustředili se jen na svůj klid. Teplá večerní koupel s trochou soli a k tomu pár svíček nebo tlumené světlo. Umění relaxace není snadné. Mnozí z nás jen velmi těžko odloží mobily a nedokážou myslet na e-maily nebo povinnosti doma. Naučte se to. Dejte si to jako dlouhodobý cíl a slibte si, že každý den věnujete alespoň 20 minut relaxaci. Je jedno, u čeho odpočíváte, zda aktivně sportem, u televize, při koupeli nebo uklízení. Je ale důležité, aby vás to zbavilo stresu a napětí. Pokud zařadíte vaši relaxační půlhodinu před spaním, rozhodně tím přispějete ke zkvalitnění vašeho spánku.


Doplňky stravy pro kvalitní spánek 

Pokud jste přesvědčeni, že spadáte do kategorie chronických nespavců, kterým nic nepomůže, vyzkoušejte prémiové doplňky stravy české značky SPORT CODE. Pro podporu kvalitního spánku a lepšího usínání vám můžeme doporučit předspánkový suplement SLEEPMAG. Přispívá k lepšímu usínání a hlubokému spánku. Vedle výtažků z meduňky a kozlíku lékařského, obsahuje také kvalitní formu magnesia a dalších látek pro celkové zlepšení spánku.

Přečtěte si i naše další články na téma spánek. Získáte slušné povědomí o problematice spánku a také praktické rady a doporučení, co udělat, abyste se každé ráno probudili svěží a odpočatí.

Zdravý spánek a jeho význam pro kvalitu života

Spánkové návyky a zlozvyky

Co se děje v našem těle během spánku

 

Zdroje:
Dominik Kodras. E-book: Zázrak jménem spánek. Tipy a triky pro zlepšení spánku a kvality života.
https://www.sportcode.cz/akademie