Jak-zvladat-spat-male-deti
(Zdroj: Canva Pro)

Je 5 ráno a vy stále koukáte do stropu. Říkáte si, že nemá cenu se znovu pokusit usnout, protože ten malý ďáblík v zavinovačce se stoprocentně do půl hodiny zase vzbudí a začne řvát. Jste neustále tak ve střehu a přetažení, že se nedokážete zklidnit. Je tohle váš denní (nebo spíš noční) chléb? Pak si rozhodně přečtěte další díl našeho seriálu o spánku a třeba objevíte svatý grál všech unavených rodičů.

Každého novopečeného rodiče jistě napadá poradit se s přáteli nebo rodinou, ti jistě řešili nebo zrovna řeší podobné problémy a mají pro vás chytré rady. Opak je pravdou. Každé dítě je jiné. Co platí na jedno, vůbec nemusí fungovat na to vaše. Buďte opatrní i při nakupování různých chytrých knih o rodičovství. Z každé knihy, kterou si přečtete, si odneste skutečně jen to, co je vašemu srdci blízké. Zeptejte se sami sebe, zda opravdu chcete aplikovat na vaše dítě zkušenosti cizích lidí (mnohdy z jiného státu a kulturního prostředí).

 

Jak uspat dítě a konečně se vyspat? Experimentujte

Matky a tchýně často svým dcerám a snachám říkají, že ony nikoho uspávat nemusely. Víme všichni, že paměť je milosrdná. Možná již dávno vytěsnily a zapomněly na problémy se spánkem u svých dětí. Berte je s rezervou. Berte všechny s rezervou. Nikdo vám nedá zaručený recept na to, jak uspat vaše dítě. Snažte se trochu experimentovat.

Odložte knihy, moudré rady kamarádek, sousedek a matek. Pozorujte a naslouchejte svému dítěti. Ono není hloupé. Dítě vám řekne nebo naznačí, co chce a kdy to chce. Když nechce jít spát v 8, dejte ho spát o půl hodiny později. Když nechce ležet samo v postýlce, vemte ho k sobě. Když potřebuje usínat u kojení, nechte ho. Není lepší se aspoň pár hodin vyspat s dítětem v manželské posteli, než 2 hodiny dělat všechno možné i nemožné, jen abyste se ho marně snažili přinutit spát v postýlce?

 

Odpočívejte. Kdykoli a kdekoli je to možné

Jste přetažení a už máte nervy na dranc. Je pochopitelné, že nedokážete usnout. Možná se i bojíte, protože víte, že ten váš drobek zase brzy začne vyžadovat nošení, kojení nebo jinou interakci a zase vás vzbudí. Využijte všechny příležitosti k odpočinku. Každá, byť jen půlhodina spánku, kterou svému tělu dopřejete, je vašemu zdraví prospěšná. A to i přes den. Nechte nádobí, prach i špinavé prádlo. Jestli vaše dítě zrovna zavřelo oči, JDĚTE SI TAKY LEHNOUT! Nádobí umyje partner nebo se hold umyje, až na to bude čas. I chvilka odpočinku vám pomůže přežít dalších pár hodin, než se třeba partner vrátí z práce nebo než vyjde slunce.

 

Vaše dítě nemá režim. No a co?

Režim je důležitý. Samozřejmě, že je lepší, když celá rodina funguje jako hodinky a vše je organizačně na jedničku, od jogurtů v lednici po složky fotek na disku. Ano. V ideálním světě, v dokonalém životě, který mnozí lidé dnes prezentují na svých sociálních sítích. Bohužel problémy u dětí, jako je růst zubů, dětské koliky, reflux nebo separační úzkost, vám mohou vaše snahy (někdy i úspěšné, o to víc to bolí) o nastolení režimu totálně rozhodit. Tak to u dětí bývá a je třeba s tím přestat bojovat a přijmout to. Dítě absolutně nemá zájem na tom, aby ho bolela celá pusa a hlava, když mu rostou první zuby. Neumí mluvit, tak prostě pláče a dělá vše pro to, aby mu někdo jakkoli od té otravné bolesti pomohl. Režim je rozhodně důležitý, snažte se ho nastavit, ale pokud to žalostně nejde, neřešte to.

 

Potřebujete pomoc? Řekněte si o ni!

Odložte stranou veškeré neshody nebo žabomyší války. Jestli vám jedni nebo druzí rodiče nabízejí pomoc, neodmítejte ji. Pokud vám ji nenabízí, řekněte si o ni! I den nebo dva, kdy si můžete odpočinout a na chvíli vypnout, vám pomůže načerpat sílu na další dny. I jedna kvalitně prospaná noc vám na pár dní pomůže. Děti mají jednu úžasnou vlastnost. Jakmile mají matku z dosahu, přepnou se do režimu „máma-off“ a fungují jinak. Je to krutá realita. Nic s tím nenaděláte. Najednou usínání není takový problém, najednou jídlo není problém, najednou přestanou dělat naschvály. Ze dne na den jsou z nich docela pohodoví malí človíčci, které si babičky a dědečkové s láskou užívají a absolutně nechápou, co pořád řešíte. Vy zatím doma dospáváte bezesné noci a přemýšlíte, co děláte špatně.

Nic neděláte špatně. Zkuste to hodit za hlavu a užijte si naplno den volna a klidný spánek. Jděte s partnerem do kina a NEMYSLETE na to, co se tam (u babičky) děje.

 

Rady a tipy pro snadnější usínání a kvalitnější spánek dětí i rodičů

  • Čerstvý vzduch: absolutní nutnost! I novorozenec potřebuje ven. Dýchat venku, slyšet zvuky a vidět obrazy z přírody. Cítit vítr a světlo slunečního svitu na tváři. Pomůže to jemu a pomůže to i vám. Zvuky přírody mají blahodárný účinek na psychiku malých i velkých. Pokud vaše dítě již samo chodí nebo běhá – venčit, venčit, venčit.
  • Psychický odpočinek matky či pečující osoby. Dopřejte si jakýkoli relax, i kdyby to momentálně mohla být jen delší teplá sprcha nebo vana s vonnou solí.
  • Pochopení a pomoc ze strany partnera a rodiny. Když není partner, ani rodina, hledejte kamarádku, která je v podobné situaci a pomáhejte si. Snažte se na to nebýt sami.
  • Obklopujte se lidmi, kteří vás nabíjí a jsou ze stejného těsta. Nepotřebujete poslouchat matky, kterým děti spí celou noc a jsou úplně vysmáté, protože jsou ODPOČATÉ a partner jim se vším pomáhá. Nemusíte se jim nutně vyhýbat, ale určitě vám pomůže více, když uslyšíte příběh někoho, kdo to má doma stejně jako vy a také se třeba trápí se spánkem.
  • Pokud to jenom trochu jde, aspoň pár hodin v týdnu cvičte nebo pracujte. Nebuďte jen doma s dítětem. Využívejte alespoň příležitostně hlídací služby nebo herničky s hlídáním. V obchodních centrech bývají někdy i hlídací služby, aby si mohli lidé jít nakoupit nebo zacvičit.
  • Choďte co nejvíce mezi lidi. Příjemná společnost vás nabije pozitivní energií, i když jste příšerně unavení a nevyspaní. Je to stokrát lepší, než sedět doma na gauči a koukat na televizi (pokud ovšem toto není váš způsob dobíjení baterek).
  • Děti i matky (otcové) potřebují pravidelný pohyb a společnost. Netvrdíme, abyste byli pořád pryč, ale rozhodně vám při tomto náročném období nepomůže sedět doma a utápět se v tom. Využijte veškeré možnosti volnočasových aktivit a služeb dětských center, skupin nebo dětských koutků. To vše vám zvedne náladu a může nemalou měrou přispět k tomu, že se vy i vaše dítě budete celkově cítit lépe a to pak může významně pomoci i spánku.
  • Berte vše, co má ruce a nohy a nabízí vám pomoc. To nejhorší, co můžete udělat, je být hrdý nebo hrdá a všem tvrdit, jak to v pohodě zvládáte a nic nepotřebujete. Buďte k sobě naprosto upřímní a přiznejte si, že pomoc by se vám hodila.
  • Naslouchejte svému dítěti. Pozorujte, na co reaguje, co mu dělá nebo nedělá dobře. Uvidíte, že časem na něco přijdete.
  • Myslete i na sebe! Pokud jste na pokraji sil, mluvte o tom s partnerem a nebojte se mluvit také s dítětem. Ono vám možná nerozumí, co přesně říkáte, ale rozhodně pozná, jak se u toho cítíte. Samozřejmě záleží na jeho věku, ale děti jsou na vás na rodiče (a na matku obzvlášť) svým způsobem napojeni a vědí, jak vám je. Děti jsou jako citlivá váha. Stačí dva gramy špatné nálady či nepohody a hned to poznají.


Doplňky stravy pro kvalitní spánek

Pokud jste už vyzkoušeli úplně všechno, jste přetažení a nemůžete spát, dejte šanci suplementům pro spánek. Na trhu jich je celá řada. Kvalitní doplněk stravy Sleepmag od české značky SPORT CODE přispívá ke kvalitnímu usínání a hlubokému spánku. Obsahuje unikátní směs hořčíku, aminokyseliny glycinu, kozlíku lékařského a meduňky.

Období života s malými dětmi je náročná etapa. Hlavu vzhůru a rozum v hrsti. Pokud cítíte, že je toho na vás příliš, nestyďte se za to. Je to zcela normální. Snažte se přes všechny strasti vidět i to hezké. Uvědomte si však, že nevyspaný rodič = podrážděný rodič = podrážděné dítě = dusná atmosféra doma. Držíme vám palce a přejeme vám, abyste první roky rodičovství prožili v co největší pohodě!