staz-arizona-1037x600

Během roku 2019 jsem se rozhodl všechno obětovat pro jeden jediný účel: stát se nejlepším trenérem u nás, ať to stojí, co to stojí. Během prvních měsíců v roce jsem objel několik stáží a seminářů (2x Německo, 1x Belgie) a strávil spoustu hodin na Skypu, kde jsem konzultoval na různá témata s několika předními odborníky. Jedním z nich byl i Malcolm Gwilliam, expert na trénink a výživu nejen pro přední sportovce, ale i bodybuildery, ženy věnující se bikini fitness a obecnou populaci. Během jednoho z hovorů jsme se domluvili na stáži u něj ve Scottsdale (Phoenix), ve státě  Arizona. Za pár týdnů už jsem si balil kufry, abych strávil více než 2 týdny po boku jednoho z nejúspěšnějších trenérů v USA.

Měl jsem tu možnost bydlet v nově zrekonstruované části Malcolmova domu, což mi vytrhlo jeden velký trn z paty s ohledem na cenu Airbnb ubytování v této oblasti.

Malcolm je, mimojiné, silovým a kondičním trenérem mladé hokejové superstar Austona Matthewse oblékajícího dres Toronta Maple Leafs. Vidět trénovat takovou hvězdu se nepoštěstí každý den. A taky se vám každý den poštěstí dostat se s takovými lidmi do konverzace, chodit na kávy a jídlo… I to byl jasný důvod, proč na nic nečekat a zkrátka letět! 

Výhodou osobních stáží oproti veřejným seminářům je to, že se můžete zeptat na věci, které jsou pro vás aktuální, které vás nejvíce trápí, případně které jsou nejvíce aplikovatelné do vaší současné situace. To je také důvod, proč jsem se od tohoto roku rozhodl upřednostnit právě tuto formu vzdělávání, i když je daleko nákladnější. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o nejefektivnější cestu, jak se zlepšit v rekordně krátkém čase.

Stáž samotná dalece předčila má očekávání! 

S jet lagem (pásmovou nemocí) jsem se vypořádal po svém. Desítky suplementů na obnovu cirkadiánního rytmu a protizánětlivá suplementace, elektrolyty a manipulace s kaloriemi a makroživinami. To vše mi pomohlo ihned se vypořádat s velkým časovým posunem (9 hodin zpět), i díky tomu jsem mohl naplno fungovat již od začátku.

Od prvního dne jsem měl možnost přečíst z Malcolmovy knihovny vše, co jsem chtěl, z jeho osobní knihovny. A že bylo z čeho vybírat! Knihy a materiály, které už nyní nejsou k dispozici, nebo se jedná o sběratelské kousky, za které na Amazonu zaplatíte klidně 1000$. Hádáte správně, od prvního dne jsem četl, četl a dělal mraky poznámek. 

Každý den byl program velice podobný: 

vstát (mezi 5-6 hod.)
snídaně a káva, hodně kávy
několik hodin osobních tréninků (převážně hokejisté – NHL,AHL a juniorské ligy)
jídlo
četba, studium, spousta odpovědí na moje otázky
jídlo
spánek

Z pobytu jsem si odvezl velké množství nových poznatků a materiálů. Zde jsou ale 3 hlavní věci, které jsem se od Malcolma v Arizoně naučil:

1. Podnebí, ve kterém žijeme, může mít zásadní vliv na přeměnu postavy a výkon.
V současné době je podle výzkumů přibližně 42 % Američanů deficitních na vitamínu D. Přestože je i na území Arizony spousta lidí na vitamin D deficitní (studie), jedná se především a Hispánce a černochy. Tyto rasy mají daleko větší náklonost k  vytvoření si tohoto nedostatku, než běloši, jak dokazuje i řada studií.

Běloši tedy nemají se vstřebáváním vitaminu D zdaleka takový problém, pokud dodržují zásady, které jsou nutné k jeho absorbci, jako je například nenosit sluneční brýle a nezahalovat celé tělo oblečením. Vitamin D totiž získáváme ze slunce přes pokožku či oční sítnici.

Zatím nikde na světě jsem neviděl tolik osvalených, zdravě vypadajících mužů a hubených žen, jako právě v Arizoně. Můžeme vést diskuze o tom, čím je to způsobeno. Podle nás však hraje právě pravidelné vystavování se slunečnímu záření a vysoká hladina vitaminu D zcelá zásadní roli.

2. Jedním z nejvíce limitujících faktorů je u hokejistů strukturní rovnováha. 
Každý atlet, nejen hokejista, musí před začátkem spolupráce/off-season projít důkladným testováním, ve kterém se zjišťuje, jaké svalové skupiny jsou zkrácené, oslabené a jak je na tom atlet s celkovou tělesnou posturou (držením těla).

Až na základě těchto testů jsou sestavovány individuální plány se specifickým zaměřením.

V počátcích spolupráce musí každý projít tréninkovou fází zaměřující se na strukturní rovnováhu a vyrovnávání svalových dysbalancí. Právě to je často limitujícím faktorem výkonu (rychlost bruslení, síla střely, kontrola puku..) u většiny hokejistů a navíc je předurčuje k četným zraněním! 

Mezi limitující faktory u hokejistů patří:

nerovnováha mezi interními/externími rotátory
oslabené retraktory lopatek
nepoměr mezi silou vnitřní a laterální strany kvadricepsu
slabá spodní záda
inaktivované gluteály
špatná dorsiflexe kotníků
slabé extensory paže

Tou poslední věcí, kterou silový trenér chce, je zranění atleta během sezony. Právě z tohoto důvodu je strukturním základům podřízena první, zahajovací část přípravy. Matematika je jasná: čím lepší rovnováha mezi svaly a svalovými skupinami, tím lepší výkon na ledě.

3. Pokud chceš být nejlepší, musíš něco obětovat.
Vstávat každý den v pět hodin ráno, abys stihl všechny osobní trénink, napsat programy, postarat se o business a případně usednout k další četbě a vzdělání? To není jen tak. To nedokáže každý. 

Pokud člověk nedokáže udělat věci, které mu nejsou příjemné, pokud bude dělat pouze věci, které nevyžadují žádné větší úsilí, vždy se ztratí v průměru.

Úspěch něco stojí a je na každém z nás, co tomu dokáže podřídit. Někdy to zkrátka znamená, že vynecháte párty, že přijdete na večeři o něco později, že budete spát o hodinu méně, nebo že budete muset vynechat plánované jídlo.

Někdy to znamená, že vezmete všechny peníze, co máte a investujete do vzdělání. Někdy to znamená, že musíte zkousknout několikatýdenní odloučení od rodiny a nejbližších přátel.

Nedílnou součástí úspěchu budiž i něco, co každý musí mít v sobě, případně neustále budovat v průběhu času: VÁŠEŇ. V případě, že nemáte rádi, co děláte a nechcete se neustále vzdělávat, čímž budete rozhodně pomáhat i ostatním, neděljte to a najděte něco, co vás bude naplňovat a bavit.

Malcolm splňuje všechny tyto aspekty a je pro mě v tomto obrovskou inspirací. 

Najděte svou vášeň. Zdokonalujte se a vzdělávejte. Najděte někoho, ke komu budete vzhlížet a kdo vás bude neustále inspirovat. Obětujte čas. Investujte peníze. Vždycky se vám to vrátí, vždycky!

 

 

Přečtěte si také:

5 tipů pro kvalitní spánek

Ranní rituál pro úspěšný start